02/17/2012 Prtenjak u Kazahstanu
Krilni napadač Slobode prešao u Taraz. Sloboda solidna u 4 pripremne utakmice na Kipru.

Na slici: Ekspedicija SLOBODE na Kipru

Nebojša Prtenjak nije više igrač Slobode. On se nalazi u Antaliji gde se priključio kazahstanskom Tarazu, čiji je trener Ljupko Petrović. Pošto je Nebojša bio pod ugovorom sa Slobodom do kraja 2012. godine, užički prvoligaš će biti i novčano obeštećen u za sada nepoznatom iznosu, koji po najavama neće biti veliki, ali svakako neće biti ni zanemariv za naše uslove.

Za to vreme prvotimci se u odličnim uslovima pripremaju u kompleksu hotela Episkopijana u Limasolu na Kipru za izazove nastavka prvenstva JSL i prvu utakmicu 3. marta na Begluku protiv Jagodine.
Ranđelović i Beljić su odmah pokazali da su pojačanja i da će Slobodin napad biti raznovrsniji i opasniji.
Beljić je majstor fudbala, dribler, paker, opasan šuter, levonog, sa odličnim pregledom igre i znatno većom borbenošću i motivacijom nego njegov prethodnik Goločevac, za kojim ne samo da ne zaostaje ni u jednom segmentu igre, naprotiv.
Ranđelović je doveden kao iskusni, za naše uslove fenomenalni centarfor razbijač sa zavidnom karijerom. Za sada se vešto krije iza slike odličnog driblera i lukavog asistenta, fenomenalnog pregleda igre i poznavanja fudbala. Od njega, kao i od svakog istinskog majstora, golove očekujemo onda kada bude najpotrebnije, a, optimistično, očekujemo ih u velikom broju.
I ostale novajlije, krilni napadači Krstić i Kamerinac Tayou, kao i štoper Lazarević, odlično se uklapaju.
Zajedno sa oporavljenim Vranjkovićem i Memedovićem, sve više korišćenim novim kapitenom Pejovićem i za veliku polusezonu iskusnijim Vasilićem, Pilipovićem i Ćulibrkom, trebalo bi da predstavljaju pojačanje u odnosu na drugu polovinu jesenjeg dela prvenstva.
Krstić, momak koji nas je "rasturio" jesenas na Begluku u dresu BSK, koji je Vasilića, Vranjkovića i Omegu ostavljao u nemoći, ima upisan i pogodak protiv C.zv u gostima, ima zadatak da pored igre na krilu, bude spreman da igra i kao najistureniji napadač. Njegova pozicija se poklapa sa Savom Kovačevićem, pa se tu otvara borba za mesto u timu. Svakako, obojica moraju biti spremni da pomognu ili zamene Ranđelovića kada zatreba.
Marić je velika snaga i uzdanica ekipe, izuzetno siguran u defanzivi i jako opasan iz drugog plana u napadu.
Tiago je igrač od koga se očekuje još veća eksplozija nego jesenas, posebno u golgeterskom smislu, što bi otvorilo i mogućnost za novi transfer.
Vasilić je jesenas mnogo grešio u defanzivi. Veliki broj golova primljen je upravo njegovim greškama i ostavljenjem štopera na vetrometini, dok je on bezuspešno pokušavao da igra u napadu, promašivši veliki broj centaršuteva i "prodajući" veliki broj lopti. Njegov adut je mladost i velika borbenost, kao i veliko iskustvo iz pomenutih greški. Ukoliko uspe da ih svede na manju meru, zatim popravi centaršut, snagu i fizičku spremu, što bi mu omogućilo da u istom ritmu odigra veći deo utakmice, Vasilić može biti ono što u njemu možda i prenagljeno već vide u navijačkim krugovima. Njegov status je najzad rešen, on je igrač Slobode u naredne dve godine i može da se posveti fudbalskom napretku. Njemu će konkurenciju na poziciji desnog beka predstavljati Pilipović, koji pored dobrih partija u veznom redu ima iza sebe i iskustvo na poyiciji uz desnu aut liniju iz perioda kada je branio boje Banata. Pilipovića krase, pored dobrog pasa i solidne tehnike, fanatična borbenost koja mu može obezbediti određenu minutažu.
Isto tako, Lazarević može biti iskorišćen u nekim slučajevima na levom beku, a Vranjković kao zadnji vezni. Ostaje pitanje šta se događa sa Gojkovićem, mladim levim bekom koji je bio u prvom planu na startu prvenstva.

Slobodini navijači se nadaju da odlazak Kasalice, Maksimovića, Goločevca i Prtenjaka neće biti nenadoknadiv, naprotiv. Vrlo je verovatno da će ekipa biti borbenija i kompaktnija, sa više rešenja u napadu i čvršćim i pokretnijim veznim redom. Ostaje jedino nedoumica da li će se izdvojiti pravi štoperski tandem i koliko će zadnja linija biti stabilna. Vranjković jeste odigrao nekoliko utakica jesenas na zavidnom nivou pre povrede i od njega se očekuje da unese stabilnost svojom lukavošću i iskustvom, dobrim postavljanjem i skok igrom, a da li će se kao drugo rešenje nametnuti iskusni Lazarević ili nešto mlađi Omega ili Ćulibrk, ostaje da se vidi. U svakom slučaju, to će ostati nepoznanica do samog starta prvenstva, a nije isključeno da na tim pozicijama bude dosta rotacija iz kola u kolo. Nepoznanica je za sada status štopera Nikolića iz Srema, koji se nalazi sa ekipom Slobode na Kipru.
Takođe, još jednu nepoznanicu za sada predstavlja status Bossmana u ekipi. Pejović je dobio kapitensku traku i mesto u startnoj postavi na Bosovoj poziciji. Činjenica je da će on preuzeti status Maksimovića, igrača od koga klub očekuje afirmaciju i transfer, ali poznavajući Stamenkovića kao prvenstveno takmičara, Pejović će priliku za fudbalski napredak i lov na jači ugovor morati itekako da zasluži na terenu. Bossman je pokazao u poslednjoj utakmici jesenas na Begluku protiv OFK, nakon pauze zbog avanture u Vijetnamu, da Sloboda sa njim i bez njega u srednjem redu nije ista ekipa, prvenstveno u defanzivnim zadacima i osvajanju takozvanih "ničijih" lopti.
Odlazak Tanuševa i Vujanića iz Kluba otvara moćućnost za angažovanje još jednog stranca, pa je trenutno u toku procena kvaliteta dvojice Brazilaca na Kipru.

Odigrane su 4 kontrolne utakmice, redom:

-----------------------------------------------------

Slask - SLOBODA 1:1 (1:1)

Strelac: Krstić u 39. minutu.

Prvu pripremnu utakmicu, 9. februara, Užičani su počeli u sastavu:

................... Božović ...................

Pilipović ... Omega ... Lazarević ... Marić

............ Pejović ... Beljić .............

Tayou .............. Tiago ............ Krstić

.................. Ranđelović .................

Gol je postignut iz kontranapada. Nakon odličnog proigravanja Ranđelovića sa desne strane sa polovine terena, Krstić se odlično snalazi i sa 16 metara lobuje golmana Poljaka. Slask stiže do izjednačenja u 43. minutu nakon laganog prolaza po desnoj strani, gde je mlako reagovala leva strana odbrane Slobode. Marić je ostao visoko nakon pasa iza leđa, a Lazarević i Omega nisu uspeli da "zatvore prolaz".
Utakmica je prekinuta par minuta pre isteka 90. minuta, nakon drugog crvenog kartona sa pravom zamene dodeljenog fudbalerima Slobode i manjeg incidenta sa glavnim sudijom tim povodom.

SLOBODA - Slovan Liberec 0:0

Odmah sutradan, 10. februara, Sloboda pruža još jednu solidnu partiju:

Vasilić ... Vranjković ... Lazarević ... Marić

........... Pilipović ... Pejović ..........

Tayou .............. Tiago ............ Beljić

Sloboda je bila opasnija u prvom delu, a drugoplasirani tim češke lige znatno opasniji u drugom poluvremenu, kada su na terenu bili kombinovani timovi.
Najozbiljnije prilike za crveno-crne propustili su Marić nakon odličnog proigravanja od strane Ranđelovića iza leđa odbrane Slovana i Tayou nakon odlične akcije Beljića.

------------------------------------------------------

SLOBODA - Đongnam (Koreja) 2:2 (1:0)

Nakon napornog rada, "teških nogu", Sloboda je 15. februara nastupila u sastavu:

Vasilić ... Vranjković ... Ćulibrk ... Marić

U 16. minutu nakon akcije Beljića i lucidnog Ranđelovića, lopta stiže na egzekuciju do Tiaga, koji pokazuje da se može očekivati njegova bolja realizacija nego jesenas kada često odlične partije nije uspevao da kruniše golovima. 1:0. U nastavku je Ranđelović još jednom odlično proigrao saigrače, ali ovoga puta Tayou nije uspeo iz blizine da se upiče u listu strelaca, kao i Pilipović koji minut kasnije.

Drugo poluvreme u kombinovanom sastavu (Fernandes je Brazilac na probi, koji u imenu takođe ima Tiago):

................... Šejić ...................

Vasilić ... Omega ... Ćulibrk ... Marić

........... Pilipović ... Bossman ..........

Memedović ......... Fernandes ........ Kovačević

.................. Krstić .................

Korejanci su izjednačili u 53. a u vođstvo došli već u 56. minutu nakon penala koji je skrivio Omega. Sloboda do nerešenog rezultata dolazi u 70. minutu kada je siguran penaldžija bio Tiago, nakon što je Marić oboren u šesnaestercu.

SLOBODA - Dinamo Kiev (U21) 1:0 (1:0)

Sloboda je danas, 17. februara, zabeležila prvu pobedu u pripremnim utakmicama golom Beljića u 4. minutu.

Pilipović ... Omega ... Ćulibrk ... Lazarević

............. Pejović ... Vranjković ..........

U drugom poluvremenu postava je izgledala ovako:

Pejović ... Omega ... Ćulibrk ... Lazarević

............ Bossman ..... Beljić ...........

Memedović ......... Tiago ........ Kovačević

.................. Jovanović .................

Kako saznajemo, velika je verovatnoća, po najavi ljudi iz Zajednice klubova JSL, koja vodi takmčenje, da neće biti odlaganja starta prolećne polusezone zakazane za 3. mart, tako da će početkom naredne nedelje biti organizovano uklanjanje snega sa terena stadiona Begluk, a klub pored obezbeđene mehanizacije i određenog broja ljudi iz ustanove Veliki park i dodatno angažovanih lica za tu priliku, očekuje i pomoć navijača kako bi se taj posao što pre odradio i teren pripremio u meri da izdrži do početka vegetacije.

-------------------------------------------------------

Ono što se klubu može poručiti kao dobronamerna kritika je želja za većim brojem detaljnih informacija. Zvanični sajt je dosta napredovao u tom smislu, ali za građenje imidža ozbiljnijeg kluba, neophodno je da sa ekipom budu ljudi zaduženi za odnose sa javnošću, koji bi sa lica mesta slali izveštaje, slike i video snimke, kako putem zvaničnog sajta, tako i ka domaćim medijima koji prate fudbal, a po ugledu na klubove sa kojima Sloboda igra prijateljske susrete i na čijim sajtovima s emogu naći takvi sadržaji. Cilj treba da bude što bolja promocija Slobode u Užicu i šire, jer Sloboda je sada u domaćim okvirima klub o kome se priča, klub od koga mnogi očekuju da unese novu neizvesnost u domaći šampionat i nastavi na tragu odličnih partija protiv najmoćnijih klubova. Zato treba na viši nivo podizati i druge aspekte kluba, koji bi pratili odlične rezultate prvog tima i stručnog štaba. Jasna podela zaduženja i odgovornosti, kao i iskrena saradnja među ljudima angažovanim u klubu su put i način da se to postigne na opšte zadovoljstvo svih koji prate i iskreno vole Slobodu.