02/20/2011 Kipar - pojačanja i utakmice
Odigrano 8 utakmica na Kipru, skor 4-1-3. Brazilci Galvao i Rikardinjo novi Slobodini igrači. Polaček, Klimpl i Dong takođe prihvatili ponude. Ekipa danas stiže u Užice.

Na slici: Klimpl, Dong i Polaček, novi crveno-crni.

Ekipa Slobode je u nedelju 6. februara otputovala na završnu dvonedeljnu fazu priprema na Kipar.Prvu prvenstvenu utakmicu Užičani igraju u Lučanima 26. februara protiv Hajduka iz Kule.

Sportski kompleks iz bajke, uz hotel "Episkopijana", 10 km od Limasola (drugi po veličini grad na Kipru i najveća luka, 228 000 stanovnika), pruža sve moguće uslove za pripreme sportskih ekipa (veštačke terene, teretane, bazene, saune ... ). Sloboda će do 20. februara, kada je zakazan povratak u Užice, odigrati nekoliko pripremnih utakmica.

Nakon 8. februara, kada je završen prelazni rok u Srbiji, mogu da se dovedu igrači iz inostranstva ili domaći igrači čistih papira, koji bi eventualno propustili prvih nekoliko kola, u zavisnosti od trenutka registracije. Na Kipru se Slobodi priključilo nekoliko stranaca, koji su došli na probu i odigrali nekoliko utakmica.

Selekciju na Kipru su prošli i prihvatili ponude Slobode sledeći igrači:

-----------------------------------------------------------

Dong Fangzhuo
Kineski golgeter, rođen 23. januara 1985. u prelepom i velikom lučkom gradu Dalianu (pokrajina Liaoning na severoistoku Kine).
Iz matičnog kluba 2004. stiže u Mančester Junajted gde je pod ugovorom do 2008. ali je zabeležio samo 4 nastupa, od toga jedan u Ligi šampiona.
Od 2006-2008. je bio pozajmljen belgijskom Antverpenu (61 nastup uz 33 postignuta gola) da bi se od 2008. do 2010. oporavljao od povrede u rodnom Dalinu, nastupivši 26 puta za matični klub bez postignutog gola.
Put do Kiparskih priprema Slobode vodio ga je preko varšavske Legije i portugalskog Portimonensea, gde je takođe imao problema sa povredama i slabom minutažom.
U periodu od 2005. do 2008. je nastupio 13 puta za reprezentaciju NR Kine i postigao 2 gola.
Dong je visok 185 cm, težak 85 kg. Dešnjak.

Maroš Klimpl
Slovački reprezentativni štoper, rođen 4. jula 1980. u Martinu (lep grad veličine Užica, na istoj nadmorskoj visini, u planinskoj oblasti Slovačke, blizu Žiline).
U periodu 1997-2001. nastupio je 68 puta u slovačkim klubovima, da bi od 2001-2004. bio član češkog drugooligaša (tada prvoligaša) Viktorije Žižkov (66 nastupa i 3 gola - kvalifikacije za kup UEFA), a od 2005. do 2007. nastupa za takođe češkog prvoligaša Banjik Ostrava (66 utakmica uz 2 gola), u to vreme prvaka države (2004), osvajača i finaliste kupa (2005. i 2006.).
Sledeće 3 sezone nastupa po godinu dana u danskom prvoligašu Midtjylland-u (14 - 1), zatim škotskom prvoligašu Motherwell-u (21 - 1), škotskom drugoligašu Dundee FC (ne Dundee United - 18 nastupa, bez gola), pa ponovo u češkom drugoligašu Žižkovu, gde je prošle godine odigrao 15 utakmica.
Za reprezentaciju Slovačke nastupio je 19 puta i postigao 1 gol.
Maroš je visok 181 cm i težak 81 kg. Dešnjak.

Tomáš Poláček
Češki državljanin, levo krilo, rođen 29. avgusta 1980. u varošici na granici sa Nemačkom.
Ponikao u FK Tachov (1986-1994), zatim u Slaviji Prag (1994-2000).
Seniorsku karijeru levonogi veznjak je započeo u FK SIAD Most gde nije dobio pravu priliku, zatim kratko bio u Sparti Prag (17 nastupa i 4 gola 2006. kada je nastupao i u UEFA Champion League) da bi u naredne 4 sezone odigrao 91 utakmicu i postigao 7 golova za Mlada Boleslav, nastupajući pri tom i u kupu UEFA. Imao je i epizodu u Viktoriji Žižkov, gde mu je saigrač bio upravo Maroš Klimpl.
Tomaš je visok 173 cm i težak 67 kg. Levak.

Meia Rikardinjo (1989), ofanzivni vezni igrač, prošao školu Korintijansa.

Tiago Galvao (1989), levonogi špic drugoligaša Atletiko Paulista iz Sao Paola.

Igrali su još:
Šejić, Bossman, Pejović, Tanušev, Planić, Stanisavljević, Mihailović, Aleksandar Petrović, Tiago Galvao, Meia Rikardinjo, Kristiano Da Silva, Dong Fangzhuo.

Nekoliko prilika za Slobodu u drugom poluvremenu propustio je Dong, koji nije bio svež nakon dugog puta sa sveroistoka Kine.

11.02. SLOBODA - Dinamo Minsk (Belorusija - 4. na tabeli) 0:1

SLOBODA:

Božović
Stevančević, Bulatović, Klimpl, Radosavljević
Lazić, Šunjevarić, Goločevac, Polaček
Tanušev, Pavićević

Mihajlović, Bogunović, Pejović, Petrović, Bosman, Rikardinjo, Ademović, Kovačević.

Belorusi su poveli u 25. minutu nakon akcije na levoj strani, kada šut iz okreta po zemlji uz prvu stativu nije očekivao Božović. Uprkos šansama Polačeka, Bogunovića, Pavićevića i Rikardinja, Dinamo je odneo minimalnu pobedu.

Planić, Kovačević, Stanisavljević

Slobodi je pobedu doneo mladi rezervista Bogdan Planić 10 minuta pred kraj susreta, kada je nakon kornera i šuta Bossmana sa 20 metara, najbolje u gužvi reagovao na odbijenu loptu i sa 10-ak metara je plasirao u donji levi ugao golmana Teplica.

Ademović, Pavićević

Bosman, Tanušev, Petrović, Vasilić, Kovačević, Stanisavljević, Pejović, Mihajlović.

Pobeda je ostvarena sredinom drugog poluvremena kada je najpre Tanušev dobro šutirao glavom, nakon centaršuta Stanisavljevića, a 15 minuta pred kraj susreta Dong je nakon solo-akcije šutirao sa linije šesnaesterca iskosa sa desne strane. Lopta je po zemlji odskakutala u donji desni ugao gola Slaska.

15.02. SLOBODA - Dinamo Moskva (Rusija - 7. na tabeli) 2:3

Strelci: Polaček u 2. i Pavićević u 54.

SLOBODA:

Božović
Stevančević, Petrović, Bulatović, Radosavljević
Bossman, Šunjevarić, Maksimović, Polaček

Jedina izmena desila se u 15. mnutu kada je Tanušev ušao umesto Polačeka.

Za razliku od ostalih utakmica koje su bile prave pripremne, ova je odigrana u Larnaki u fenomenalnim uslovima, a trenr Stamenković nije vršio mnogo izmena, što znači da je utakmica krajnje ozbiljno shvaćena.
Gradski stadion pružio je fenomenalnu travnatu podlogu i osvetljenje u večernjem terminu.

Sloboda se nije obrukala protiv renomiranog protivnika, na čijoj klupi sedi Grof Božović, čak je i povela u 2. minutu. Igrač na probi Polaček fantastičnim slobodnim udarcem iskosa sa 18 metara "ubio je pauka" u levom roglju gola Moskovljana, nakon što je njegova "kifla" preletela živi zid.
Dinamo izjednačuje u 19. minutu. Nakon centaršuta i udarca glavom, koji odbija golman Božović, neugodni Smolov je najblizi lopti na samoj liniji. Moskovljani su poveli u 44. minutu sjajnim golom Kuranjija sa 16 metara iskosa. Zakucao je loptu pod prečku nakon proigravanja iza leđa odbrane Slobode.
Sloboda u 54. minutu izjednačuje preko Pavićevića, koji je iskoristio kiks odbrambenog igrača Dinama, nakon centaršuta Radosavljevića sa leve strane.
Konačnih 3:2 postavio je neugodni 20-godišnji Smolov, koji je celu utakmicu brzim prodorima mučio desnu stranu odbrane Užičana. Nakon slabe reakcije odbrane Slobode na ispucavanje golmana Dinama, Smolov pretrčava čuvara i po zemlji šalje loptu suprotan ugao nemoćnog Božovića.

16.02. SLOBODA - Mika (Jermenija - vicešampion) 3:0

Strelci: Ademović u 30. Rikardinjo u 35. i Bogunović u 66.

SLOBODA:

Šejić
Vasilić, Stevančević, Stanisavljević, Pejović
Mihajlović, Rikardinjo, Ademović, Kovačević
Bogunović, Galvao

Planić i Dong.

Igrači koji nisu dobili veću minutažu protiv Dinama iz Moskve, iskoristili su priliku da napune mrežu vicešampiona Jermenije. Najpre je u 30. minutu Ademović dobro šutirao za vođstvo, da bi 5 minuta kasnije Rikardinjo zakucao loptu u rašlje gola Mike. Konačan rezultat postavio je Bogunović u 66. minutu.

17.02. SLOBODA - Kursk (Rusija - druga liga - poslednji) 2:0

Strelci: Maksimović u 78. i Dong u 89.

SLOBODA:

Šejić
Petrović, Maksimović, Bulatović, Radosavljević
Bossman, Pejović, Šunjevarić, Kovačević

Stevančević, Mihajlović, Ademović, Rikardinjo, Dong, Stanisavljević.

Slobodu je u vođstvo doveo Maksimović. Najbolje se snašao na drugoj stativi nakon kornera Mihajlovića sa desne strane. Drugi gol postigao je glavom Dong nakon kontre i centaršuta Ademovića sa desne strane.

Tanušev, Dong

Pejović, Rikardinjo, Galvao, Bogunović, Vasilić.

Rusi su poveli u 13. Sloboda izjednačila preko Tanuševa u 38. a konačan rezultat iz jedanaesterca postavljen je u 65. minutu.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Spisak ostalih igrača Slobode, koji su iz Užica doputovali na Kipar (21 prvotimac) možete naći u prethodnoj vesti (Budva - pojačanja i utakmice).
Konačan spisak i grača i rezime prelaznog roka daćemo sledeće nedelje u posebnoj vesti.

Lazić se zbog loma jagodične kosti na utakmici protiv Dinama iz Minska 11.02. vratio u Užice gde je operisan, pa će ovde sačekati ekipu i priključiti se par dana pred početak prvenstva. Trebalo bi da bude spreman za drugo ili treće kolo.

Ekipa se danas (nedelja 20. februar) vraća sa Kipra.