02/07/2011 Budva - pojačanja i utakmice
Sloboda se pojačala poslednjih dana prelaznog roka. Ekipa 06.02. otputovala na Kipar gde ostaje do 20. februara uz 7-8 mečeva. Na probu dolazi nekoliko stranaca.

Na slici su dosadašnja zimska pojačanja Slobode redom:
Aleksandar Petrović, Savo Kovačević, Darko Božović, Bogdan Planić, Jovica Vasilić (nedostaje slika Saše Bogunovića)

Navijače Slobode ove godine pored opstanka u prvoj ligi, koji je gotovo osiguran, zanimaju još neke, po mnogima i važnije stvari vezane za klub. Zato na neki način izostaje euforija oko prelaznog roka i priprema, koja je uvek pratila Slobodu prethodnih sezona.

Ako izuzmemo kup dvomeč sa Vojvodinom, ne postoji neka opsednutost rezultatima u narednom periodu, ali nije zgoreg dati rezime dosadašnjeg toka priprema i prelaznog roka.

Prelazni rok (10. januar - 8. februar) počeo je odlaskom prvog strelca (6 golova) Nemanje Arsenijevića (24) u grčki Asteras Tripolis i igrača sa najboljim učinkom (4 utakmice, 3 gola) majstora fudbala Marka Ljubinkovića (29) u Anortozis sa Kipra. Nekako neprimetno, saradnju je prekinuo i Ivan Petrović (24), nekadasnji kapiten Slobode (ove sezone sa jako slabom minutažom), koji je jos uvek u potrazi za klubom, kao i Rade Novković (30), štoper sa slabom minutažom i željom da se nametne. Do sada standardni desni bek Petar Jovanović (28) vratio se u rumunski Vaslui, iz koga je letos pozajmljen Slobodi. Jovanović je propustio kompletne pripreme Slobode, a tek u subotu je konačno doneta odluka da napusti užičkog prvoligaša. Prve dve faze priprema propustio je i Francis Jojo Bossman (najpre kasnio, zatim radio sam u Užicu zbog problema sa vizom za Crnu Goru). Vladimir Vujović (25) zbog teške povrede na treningu jesenas, još uvek nije na raspolaganju i takav status će imati najverovatnije do kraja sezone.

***********

Prvi čuvar mreže, Milorad Nikolić (26), bio je na probi u Debrecinu, a karijeru najverovatnije nastavlja u varšavskoj Poloniji, nakon što je prošao prve dve faze priprema sa Slobodom. Treći golman Aleksandar Marinković (22) je pozajmljen zonašu Jedinstvu iz Užica. Darko Micevski (18) se vratio u Makedoniju (Rabotnički).

***********

Ekipa je odmah po okupljanju 17. januara, u krnjem sastavu (13 igrača), otputovala na Zlatibor, gde je obavljena prva, bazična, sedmodnevna faza priprema, bez utakmica, zbog loših vremenskih uslova. Već 24. januara ekspedicija Slobode predvođena sportskim direktorom Dragićem Neškovićem i trenerom Ljubišom Stamenkovićem, seli se na crnogorsko primorje (Bečići-Budva) gde su do 31. januara, odigrane 3 kontrolne utakmice, a 2. februara u Beogradu i utakmica protiv Bežanije. Sledi kratak pregled:

Šejić, Pejović, Ademović, Šofranac, Popović, Ožegović, Štajnaher

Sloboda je krenula ofanzivno u prvom poluvremenu, ali su odlične prilike za gol propustili Mihajlović i Ožegović.
Nikšićani su bili konkretniji pa su golovima Strelci: Bakoča u 33. i Marković u 84. minutu rešili susret u svoju korist. U 88. minutu, rezervni golman Slobode Šejić odbranio je udarac sa bele tačke.

Šejić, Popović, Pejović, Tanušev

Cetinjani su poveli sa bele tačke u 54. minutu, golom Ivana Jablana, koji je svojevremeno jednu sezonu nastupao za Slobodu. Izjednačio je Maksimović u samom finišu susreta. Maksimović je na ovom susretu igrao na poziciji štopera, što je pozicija na kojoj je započeo karijeru.

Šejić i Popović

Sloboda je dominirala tokom celog susreta.

Beograd, 2.02.2011. veštački teren na Adi:

Bežanija - SLOBODA 1:2 (1:0)

Strelci: Kovačević u 70. i Zelenbaba u 81.

Šejić, Stanisavljević, Kovačević, Zelenbaba, Bossman

Po jako hladnom vremenu, Bežanija je bila bolja sve do 57. minuta, kada je Mrakić propustio da udvostruči prednost koju je doneo Skokna u 32. minutu. Od tog trenutka Sloboda preuzima inicijativu, pa je novajlija, rezervista Sava Kovačević majstorski plasirao "kiflu" sa 15 metara u suprotan ugao gola Bežanije, a desetak minuta kasnije, štoper na probi Vladimir Zelenbaba, zakucava glavom loptu u gol nakon kornera Lazića.

Nakon utakmice u Beogradu, ekipa je dobila nekoliko dana pauze do odlaska na Kipar u nedelju 6. februara.

U prve dve faze priprema (Zlatibor, Budva) nekoliko igrača je dolazilo na probu.

Saša Štajnaher, vezista nemačkog trećeligaša, koji je prošao fudbalsku školu Nirnberga.

Jevrem Kosnić (1993), 190cm visoki veznjak, koji je kao dečak iz Zvezde otišao i Inter, zatim Palermo ...

Filip Osman (1991) veznjak Voždovca, 189cm/79kg, prošle sezone 19 nastupa.

Igor Popović (1983), štoper OFK Beograda, bivši igrač Spartaka, proveo po jednu sezonu u Mađarskoj i Rumuniji.

Vladimir Zelenbaba (1982) štoper FK Zemun, bivši igrač Hajduka i Balkana iz Beograda, Radničkog iz Pirota i Inđije, a po dve sezone proveo je u Ukrajini i Kazahstanu.

Pregovaralo se i sa Miomirom Vukovićem (23) napadačem FK Bar, Milošem Bogunovićem (25), koji je prekobrojan u Partizanu, ali je otišao u OFK na pozajmicu, a bilo je još nekoliko igrača na probi, jako kratko, među njima i jedan Kolumbijac, međutim nijedan od pomenutih igrača nije potpisao za Slobodu.

U ovom prelaznom roku menadžment kluba vodio se principom da želi da angažuje samo one igrače koji su spremni da potpišu ugovor na minimum dve godine, što je jako dobro sa stanovišta pravljenja ekipe za narednu sezonu. Sa druge strane mnogi od igrača nisu zadovoljili kriterijume, a sa nekima nije postignut dogovor oko uslova.

Ono što je sigurno, nova mena i automatski putnici za Larnaku (Kipar) su:

Aleksandar Petrović
Štoper Rada, rođen u Užicu 08.02.1985.
Od 2004. do 2006. nastupio 55 puta za BASK Beograd, zatim 2006-2008. beleži 41 nastup za Mladost iz Lučana uz 2 pogotka, da bi u Radu od 2008. do danas odigrao 28 utakmica uz jedan postignut gol.
Aleksandar je visok 180cm i proveo je 3 godine u mlađim kategorijama C.zvezde. Prošle sezone pretrpeo je dve teške povrede, ali se nadamo da je to iza njega i želimo mu srećan povratak u rodni grad.

Savo Kovačević
Levokrilni napadač Proletera NS, rođen u Novom Sadu 15.08.1988.
Prvu sezonu kao prvotimac proveo je u ČSK Čelarevo, da bi nakon toga već 4 sezone bio standardan u napadu drugoligaša Proletera iz Novog Sada. Prethodne sezone, 2009/10, na 27 utakmica postigao je 9 golova. U karijeri ima zabeleđena 93 nastupa i 21 gol.
Savo je visok 181 cm i ima 77 kg i po rečima naših izveštača sa utakmice Bežanija - Sloboda, radi se o vrlo perspektivnom i školovanom napadaču, koji bi trebalo da prdstavlja rešenje na levom krilu, što je pozicija sa kojom je Sloboda imala problema jesenas dok nije Arsenijević počeo da je popunjava.

Saša Bogunović
Napadač i kapiten drugoligaša Novog Sada, klasičan špic, rođen u Novom Sadu 16.12.1982.
U periodu od 2000. do 2006. odigrao je 127 utakmica za Novi Sad i postigao 48 golova. U tom periodu jednu sezonu 2002/03 je proveo u bugarskom prvoligašu Liteks Loveču, koji je treniralo nekoliko naših trenera u zadnjih 10-ak godina. Sezonu 2005/06 provodi u Mađarskoj (Zalaegerszegi) gde u 24 nastupa postiže 4 gola, a naredne dve 2006-2008. u Poljskoj (Vidzev Lođ) gde je u 34 nastupa 6 puta bio strelac. Nakon toga, vraća se u Novi Sad gde je u poslednje dve i po sezone do dolaska u Slobodu zabeležio 59 nastupa i 19 pogodaka.
Saša je visok 184cm i težak 72kg.

Darko (ne Mladen) Božović
Rezervni golman beogradskog Partizana, rođen u Titogradu 09.08. 1978.
Nastupao je od 1996. godine redom za Teleoptik (3 nastupa), Srem (56), Mladenovac (31), Timok (38), Srem (54), Bežanija (68 uz 1 postignut gol glavom nakon kornera u poslednjem minutu protiv Voždovca, nakon penala koji je odbrani neposredno pre toga), da bi od 2007. do danas zabeležio 51 nastup za beogradskog blizanca.
Darko je visok 189cm i težak 82kg.

Bogdan Planić
Štoper Zlatiborca iz Čajetine, rođen 1992. godine.
Svakako nije momak koji će odmah biti bačen u vatru, ali je zalog za budućnost, po onome što su videli naši izveštači u utakmici protiv Bežanije. Može da pomogne i na poziciji desnog beka. Sloboda odavno nije izbacila u fudbalsku orbitu velikog igrača i sva je prilika da ćemo na to još čekati, a upravo ovakvi transferi ulivaju nadu, jer u uslovima dugogodišnjeg improvizovanog rada sa mladima, usled dugogodišnjeg nedostatka uslova za radi tehničku obuku igrača, jedini način je pokušati sa prirodnim, rođenim borcima, gorštacima, kojih još uvek ima u užičkom kraju.

Jovica Vasilić (pozajmljen od Sloge KV)
Desni bek kraljevačke Sloge, rođen u Priboju 08.07.1990.
Od 2007. je u Slogi, a u poslednje dve i po sezone je standardan desni bek uz 54 nastupa i 4 pogotka. Ima ugovor sa Slogom do juna 2013.
Jovica je visok 184cm i težak 70kg i boriće se sa Đurom Stevančevićem za mesto u ekipi.

---------------------------------------------------------

Trenutni spisak igrača Slobode (uz napomenu da je za Vujovića zbog povrede sezona odavno završena):