08/07/2010 Pripremne utakmice i prelazni rok
Sloboda se pojačala. Solidan bilans kontrolnih mečeva.
Početak prvenstva JSL najavljen je za 14. avgust kada bi Sloboda trebalo da gostuje Hajduku u Kuli, a raspored jesenjeg dela prvenstva što se Slobode tiče, možete naći na stranici "SEZONA".

Fudbaleri Slobode pripreme za svoju prvu sezonu u najjačoj domaćoj ligi posle 1996. obavljaju pod vođstvom trenera Ljubiše Stamenkovića, pretežno na relaciji Užice - Zlatibor, bez namere da promene sredinu. Za treninge koriste pomoćni teren kraj Valjaonice, a kontrolnene utakmice sa mnogobrojnim klubovima, koji svoje pripreme obavljaju na Zlatiboru i Tari, odigravaju na igralištima Švajcarija i Palisad na Zlatiboru, terenu Omorika na Tari, ali i na glavnom i pomoćnom terenu u Užicu. Gostovala je Sloboda u Kruševcu i Kragujevcu, a domaćini su bili Napredak i Radnički. Izbor protivnika koji su za brušenje forme izabrali planinske destinacije u okolini Užica je jako dobar, a nešto niže možete pročitati kratke izveštaje sa tih utakmica.

Okosnicu tima Slobode činiće prošlogodišnji prvotimci FK Sevojno, koji su izborili ulazak u prvu ligu, a od bitnijih igrača te ekipe, jedino će izostati Vladan Virić (nastupao pre nekoliko godina za Slobodu), koji nastavlja karijeru u U.

Nakon pripajanja njihovog kluba Slobodi, njihov prošlogodišnji, a sada trener Slobode, Stamenković je, u saradnji sa novim sportskim direktorom Neškovićem i novom upravom Kluba, odlučio da u Slobodi zadrži samo par igrača iz srpskoligaške ekipe, što je i bilo za očekivati. Ostali su golman Marinković i veznjak Ivan Petrović, a bivši kapiten Slobode Bojan Ostojić, uprkos činjenici da je odigrao veliki broj pripremnih utakmica ovog meseca, karijeru će nastaviti u novom drugoligašu, beogradskom BASK-u, dok će levi spoljni igrač prošlogodišnje ekipe Slobode karijeru najverovatnije nastaviti u novom srpskoligašu Slogi iz Bajine Bašte.

Tokom pripremnih utakmica veliki broj igrača sa strane je odigrao probne utakmice i pokušao da se nametne, neki su u tome uspeli, a što se pojačanja tiče, iako je dosta očekivano, ne bi se moglo reći da je i ostvareno. Prelazni rok traje do 31.avgusta i do tada će sve biti otvoreno.

Igrali su još:

Stanojević, Ostojić, Jović, Sranković, Ostojić, Petrović, Stojanović, Gavrilović, Luković, Ranković

Utakmica između Slobode i Slavije iz Istočnog Sarajeva, prva pripremna u letnjem ciklusu za sezonu 2010/11 , označena je kao poslednja utakmica pred starom "drvenom tribinom" ili "zapadom" koga će nakon rušenja zameniti nova, moderna tribina, kako kažu predstavnici Kluba i gradske vlasti. Navijači Slobode su se potrudili da na dostojanstven način isprate "zapad" u istoriju. Transparentom "Poslednji pozdrav velikom zapadu" i navijanjem sa užičkog „west stand“, te zastavom "Sloboda 1925" okačenom sa krova, napravili su divan ambijent. "Zapad" je bio svedok velikog i važnog poglavlja životu Slobode (1945-2010), vremenu velikih uspona i padova, očekivanja i razočarenja ... pamtiće ga Užičani i slobodaši svih generacija i po vremenu provedenom na zvaničnim i nezvaničnim utakmicama, ali i izvan njih, na školskim časovimaa, priredbama, večernjim tajnim izlascima, a neki će poneti i konkretne materijalne suvenire, pošto je primećeno da najostrašćeniji uzimaju drvene delove tribine za uspomenu. Priču o užičkom "west stand" možete naći u "Slobodine novine br. 3" na naslovnoj strani sajta, a emocije koje je izazvala utakmica najavljena kao poslednja ispred te tribine su izmešane sa neodlučnošću mnogih da podrže ono što se događa sa Klubom, što je nekako i prirodno, pa su se mogla čuti različita mišljenja i mnoge nedoumice. Svakako, ono što se dešavalo na terenu, ostalo je u senci svega toga, pa je i izveštaj takav.

------------------------------------------------------------

SLOBODA - Budućnost PG 2:0 (1-0)

Strelci: Arsenijević Nemanja, Petrović Ivan (p.)

Arsenijević, Pavićević

Petrović, Osojić, Luković, Vujović,Gavrilović, Micevski.

U drugoj internacionalnoj utakmici u ovom ciklusu, Sloboda je odnela zasluženu pobedu nakon dominacije na sredini terena.
Prvi gol postigao je Arsenijević, jedan od najboljih strelaca Slobode u poslednjoj deceniji (19 golova u sezoni 2003/04 sa nepunih 18 godina). Nakon odličnog prodora po desnoj strani, danas vrlo dobrog Mihajlovića, Arsenijeviću nije bilo teško da idealno nabačenu loptu na drugu stativu pošalje u mrežu preciznim udarcem glavom.
Drugi gol je delo najboljeg šutera ekipe, Ivana Perovića, koji je bio precizan sa bele tačke.

SLOBODA - Rad 1:0 (1:0)

Strelac: Arsenijević Nemanja

Vreme: 14.07. sreda, 11:00
Mesto: pomoćni teren kraj valjaonice (Užice)
Gledalaca: 200

Sloboda:

Šejić
Jovanović, Bulatović, Stanisavljević, Radosavljević
Mihajlović, Šunjevarić, Ademović, Vujović

Petrović, Luković, Ostojić,Gavrilović, Kostić, Pejović

Prva utakmica sa jednim od budućih rivala u JSL završena je u korist Slobode.
Po izuzetno sparnom vremenu, teškom za igru, Rad je dominirao u većem delu utakmice, ali mladi napadači Beograđana nisu bili koncentrisani u završnici. Divan lob odličnog Nemanje Arsenijevića na samom početku utakmice bio dovoljan za drugu po redu pobedu Slobode u pripremnim utakmicama.
Najbolju priliku za domaće je propustio ofanzivni veznjak Ademović, kada je sam izašao pred gol gostiju i jako loše i brzopleto šutirao u čuvara mreže sa 20 metara.
Kao igrač na probi nastupio je na golu Šejić, zaveden u protokolu kao Boriša Ćirić.
Prvi put u ovom ciklusu, nastupio je bivši igrač Sevojna, visoki štoper Bulatović, koji se oporavio od povrede i potpisao ugovor sa Slobodom.

Petrović, Ostojić, Stošić ,Stevančević

Novi drugoligaš, BASK iz Beograda, prikazao je iznenađujuće dobru igru sa novim timom, a Sloboda je, uprkos lošijoj igri, svoje šanse imala preko Vujovića u prvom poluvremenu (dva slobodnjaka od čega jedna prečka), zatim Pavićevića i Arsenijevića pred kraj utakmice.
Kao igrač na probi, za Slobodu je nastupio Kruševljanin Stevan Stošić, bivši igrač Napretka, Malage, Mogrena , a prvi nastup za Slobodu zabeležio je i bivši veznjak drugoligaša Novog Sada, sada igrač Slobode (potpisao), Đuro Stevančević.
Trener Slobode Ljubiša Stamenković pokazao je izuzetno bogat arsenal psovki, što ne priliči Klubu u kome radi.

Šejić, Ezeh Ikechukwu, Gavrilović, Micevski, Kostić, Petrović, Ostojić, Bakoš

Na pripremnoj utakmici između bivšeg prvoligaša Napretka i novog člana JSL užičke Slobode, nije viđen dopadljiv fudbal. Jedini pogodak je plod greške odbrane i golmana Šejića u trenutku kada je na terenu bio drugi tim Slobode. Sa druge strane, ekipa Napretka je po proseku godina više ličila na omladinski tim.
Kao igrači na probi nastupili su tamnoputi Ezeh Ikechukwu (Nigerijac nastupao za prvoligaša Napredak iz Kruševca i drugoligaša Hajduk iz Beograda) i golman Šejić, dok Stošić nije igrao. Šansu je dobio i talentovani napadač Robert Bakoš (1991) omladinac Partizana
Ova utakmica je prva u ovom ciklusu za bivšeg golmana Sevojna Nikolića, koji će biti rešenje između stativa i u Slobodi, jer je nakon nekoliko nedelja neizvesnosti, produžio ugovor.

Osojić, Petrović, Kostić, Lomić ...

U prvom poluvremenu 3 gola i dobra igra na obe strane. Povela je Sloboda golom Vujovića u 6. minutu. Radnički je izjednačio u 15. da bi konačan rezultat u 40. ostavio Ljubičić, prošlogodišnji igrač Sevojna i Železnišara iz Lajkovca (presudio i Slobodi proletos u poslednjem minutu u Lajkovcu). U drugom poluvremenu trener Radničkog Čapljić je izveo drugi tim, ali to nije pomoglo gostima da dođu do igre i povoljnijeg rezultata. Drugo poluvreme je obeležio lošiji fudbal u odnosu na prvi deo utakmice.
Kao igrači na probi, nastupili Nenad Kutlačić (rođen u Bijeljini, nastupao za nekoliko bosanskih i rumunskih klubova, a u Srbiji za Banat i Partizan)

Petrović, Ostojić ...

Tvrda utakmica dva buduća rivala u JSL. Trener Mihajilo Dodić izveo je najjači sastav Jagodine, a sa druge strane su dobro parirali Užičani. Poveli su Jagodinci golom Bojovića, a izjednačio udarcem sa 11 metara najbolji strelac Slobode, Nemnja Arsenijević. Treba izdvojiti i strahovit udarac Petrovića iz slobodnog udarca sa 35 metara, koji je golman gostiju krajnjim naporom izbacio u korner.
Kao igrači na probi su nasupili Predrag Lazić (bivši igrač Bežanije i Partizana, došao iz rumunskog Pandurija), Vladan Vuković (igrač sredine terena, bivši kapiten Rada, prošle sezone nastupao u grčkom drugoligašu Anajenisiju), zatim Kutlačić (Banat, Rumunija), Bojan Regoje (kapiten i štoper Slavije Istočno Sarajevo). Iz Rumunije u Slobodu je stigao bivši igrač Sevojna Njegoš Goločevac, koji je, iako još nespreman, nastupio na ovoj utakmici, a kako nezvanično saznajemo, ubrzo potom je potpisao i ugovor.

Šejić, Vuković, Pejović, Kostić, Ostojić, Stevančević, Tanušev

Još jedna tvrda internacionalna utakmica u kojoj se ekipa OFK Bar iz Crne Gore opredelila da isproba odbrambene varijante i povremeno pokuša da ugrozi gol Slobode iz kontranapada. Užički prvoligaš je dominirao, ali je nekoliko šansi promašio Vujović, posebno u samom finišu susreta, nakon kratke ofanzive gostiju pre toga. Noge teške od napornih treninga, razlog su što protiv novog crnogorskog prvoligaša izabranici ljutitog trenera Stamenkovića nisu pružili više.

Lazić, Šunjevarić, Pejović, Mihajlović

Mamić (špic), Vuković (igrao štopera, inače zadnji vezni) ,Kostić, Goločevac, Tanušev

Dva gola iz dve uigrane akcije. U prvom poluvremenu nakon proigravanja Mihajlovića, Arsenijević izlazi ispred golmana Metalca Bogunovića i bez problema kruniše akciju golom. Pobeda je osigurana nakon akcije Pejovića i Pavićevića koju je realizovao Radosavljević.

Pavićević, Arsenijević N.

Šejić, Ademović, Goločevac (stigao iz Rumunije, potpisao ugovor), Petrović, Tanušev (Makedonac na probi), Kostić, Ademović, Šunjevarić, Vukobratović

Razlika u klasi između člana JSL i Srpske lige Beograd jasno je bila vidljiva u prvom poluvremenu kada je na terenu bio prvi tim Slobode, što je i rezultovalo sa 5 golova u mreži Obrenovčana. U drugom poluvremenu na teren je izašla rezervna postava užicana, a solidna srpskoligaška ekipa znala je to da iskoristi sa dva gola u mreži protivnika.

Maksimović, Pejović, Mamić, Tanušev ...

Sloboda je bila bolja tokom svih 90 minuta, ali su se napadi uglavnom završavali ispred protivničkog šesnaesterca gde Pavićević ponovo nje bio raspoložen u skladu sa očekivanjima, dok trud standardno dobrog Arsenijević Nemanje nije bio dovoiljan da se par prilika materijalizuje pogotkom. Imali su i Podgoričani dve dobre prilike, ali su traljavo šutirali. Tri dobre prilike tj. tri pokušaja iz neposredne blizine sa 7-8 metara imao je agilni Vujović, ali je gusta odbrana podgoričana uspela da izblokira šuteve. Isti igrač je izborio i jedanaesterac, ali je u stilu Mijatovica sa SP 1998 sa 11 metara promašio Bosman. Odličnu priliku imao je Arsenijević krajem utakmice kada je sa 10-ak metara dobro šutirao iz pozicije koju je sam izborio, istina slabijom, levom, nogom. Lopta ga nije poslušala i završila je tik pored desne stative u gol-autu. Da Sloboda zabeleži i petu pobedu u ovom ciklusu pobrinuo se borbeni Požežanin Pejović u poslednjem minutu, kada je odličnim udarcem sa 25 metara u same leve rašlje matirao golmana crnogorskog prvoligaša.

----------------------------------------------

SLOBODA - Vlaznia Skadar (Albanija) 2:0 (0:0)

Arsenijević, Goločevac

Šejić, Petrović, Ademović, Tanušev-Strumica, Pejović, Stevančević, Nikolić (proba), Mamić, Babatunda (proba)

Gostujuca ekipa iz Albanije, koja se nalazi na pripremama na Zlatiboru, bila je bolji rival u prvom poluvremenu. Iz prvih 45 minuta valja izdvojiti jedino dva prodora agilnog Arsenijevića i jednu odbranu Nikolića. U drugom poluvremenu učinjene izmene dale su ritam igri i postigle dva gola dobroj ekipi Vlaznije sa Skadra. Treba izdvojiti dobru igru i dva gola Tanuševa. Odličan prodor i centaršut Petrovića po desnoj strani, krunisao je golom glavom sa 5 metara. Na sličan način postignut je i drugi pogodak, ovog puta asistent je bio hitronogi Lazić. Do kraja utakmice Sloboda je imala terensku inicijativu i nekoliko polukontri koje nisu realizovane, pre svega nesnalažljivošću Ademovića, a valja izdvojiti i volej udarac veoma dobrog Petrovića sa 25 metara koji je završio pored stative.

----------------------------------------------------------

Generalna proba pred početak prvenstva, zakazana je u Novom Pazaru sa domaćim drugoligašem.